Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę to jednak czas intensywnej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawią się też policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest wyłapywanie kieszonkowców. Ci ostatni wykorzystują tłok, który często sami tworzą, i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą czuwać, by nasze mieszkania nie padły pod naszą nieobecność łupem złodziei. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając, musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Zarówno wtedy, gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

„Kieruj się rozsądkiem” to kolejna akcja chełmskiej drogówki skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej celem jest pokazanie młodym osobom jak ważnej jest właściwe zachowanie na drodze, tak aby nie stać się uczestnikiem niebezpiecznego w skutkach zdarzenia drogowego. Wczoraj w Zespole Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym miała miejsce inauguracja tego projektu. 

W ubiegłym tygodniu w Rejowcu Fabrycznym miało miejsce rozpoczęcie akcji pod nazwą „Kieruj się rozsądkiem”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Komenda Miejska Policji w Chełmie przy współudziale Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Chełmie oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym. Patronat nad akcją przyjął Starosta Chełmski oraz Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny. Akcja ta skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej celem jest pokazanie młodym osobom w jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, tak aby nie stać się sprawcą bądź też ofiarą zdarzeń drogowych. Nieodłącznym jej elementem jest też prezentacja filmu obrazującego tragiczne w skutkach wypadki drogowe. Podczas inauguracji odbyło się też wręczenie nagród dla uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie na najlepszy plakat, który tematycznie związany z tym projektem.

Działająca w Młodzieżowym Domu Kultury nowa grupa wokalna pracuje pełną parą. Grupa składa się z 10 wokalistek w wieku od 11 do 19 lat. Zajęcia odbywają się w studiu nagrań. Grupą dowodzi Łukasz Żebrowski, a nad technikami wokalnymi czuwa Krzysztof Biernacki ze studia wokalnego Voice and More. Grupa pracuje obecnie nad męskimi piosenkami w nowych , kobiecych aranżacjach. Więcej szczegółów wkrótce.

Dzisiejszą audycję sponsorowały literki P i M, liczba 80 oraz następujące kawałki:

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej Grzegorza Chwesiuka "Chełm. Rok po roku", które odbędzie się 27 lutego br. o godz. 18.30 w Galerii Nova ChBP (nowy pawilon). Autor zaprezentuje zdjęcia z trzech autorskich kalendarzy oraz inne, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności.

Eksponowane na wystawie fotografie pochodzą z trzech cykli tematycznych. Dwie pierwsze serie zatytułowane "Chełm - z górką w tle" i "Chełm widziany z góry" ukazują  fascynujące i niepowtarzalne obrazy naszego miasta. Trzeci zestaw zdjęć pt. "Rzemieślnicy z Chełma" pochodzi z najnowszego kalendarza Grzegorza Chwesiuka i prezentuje wyjątkowych ludzi, którzy pracują, w swoich rzadkich już zawodach, po kilkadziesiąt lat. Czarno-białe fotografie modystki, zegarmistrza, szewca i innych opatrzone są krótkimi historiami z życia  bohaterów zdjęć.

Zdjęcia w dużym formacie, pięknie oprawione prezentują się wyjątkowo w nowoczesnej Galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, która dostępna będzie dla zwiedzających do 31 marca br. 

Płyta Tygodnia Radia Express / Tydzień 8/2015 / Scorpions: Return To Forever / Sony Music

Mając na jednym krążku aż 12 świetnych jakościowo kompozycji wybór utworu, który ma promować płytę jest wyjątkowo trudny. Tak właśnie przestawia się sytuacja z nowym albumem studyjnym grupy Scorpions! Legenda rocka z okazji 50-lecia działalności powraca z krążkiem zatytułowanym „Return To Forever”, który w Polsce ukaże się 24 lutego. Płyta dostępna będzie na nośniku CD, winylu oraz w specjalnym box’ie kolekcjonerskim zawierającym CD w wersji deluxe (dodatkowe 4 utwory), audiobook z wywiadem, winyl, Tshirt, plakat oraz USB zawierający podstawową wersję płyty.

Krążek promuje utwór „We Built This House”, który odzwierciedla wszystkie najlepsze cechy charakteryzujące tę pochodzącą z Hanoweru grupę, tj.: czystą energię, nieomylne wyczucie melodii i harmonii, gitarowe brzmienie oraz rozpoznawalny na całym świecie, unikatowy wokal Klausa Meine. Pół wieku historii i filozofii reprezentowanej przez Scorpions zostało zawarte w tej jubileuszowej płycie.

Klaus Meine: „Ostatecznie, to właśnie ten utwór odzwierciedla naszą historię. Od pierwszych wspólnych dni w Hanowerze, pierwszych koncertów za granicą aż po dzień dzisiejszy - cegła po cegle, mozolnie i wytrwale budowaliśmy dom, który nazywa się Scorpions. Przetrwaliśmy gwałtowne burze, ale dom wszystko wytrzymał. Okazał się odporny i trwały. Wznoszenie go dało nam dużo radości - z muzyki, ze zdobywanych po dziś dzień doświadczeń, wdzięczność za wsparcie fanów. Ciężko pracowaliśmy, aby urzeczywistnić nasze marzenie. Jesteśmy zarazem wdzięczni, że nadal możemy je przeżywać.”