Dzisiejszą audycję sponsorowały literki P i M, liczba 80 oraz następujące kawałki:

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej Grzegorza Chwesiuka "Chełm. Rok po roku", które odbędzie się 27 lutego br. o godz. 18.30 w Galerii Nova ChBP (nowy pawilon). Autor zaprezentuje zdjęcia z trzech autorskich kalendarzy oraz inne, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności.

Eksponowane na wystawie fotografie pochodzą z trzech cykli tematycznych. Dwie pierwsze serie zatytułowane "Chełm - z górką w tle" i "Chełm widziany z góry" ukazują  fascynujące i niepowtarzalne obrazy naszego miasta. Trzeci zestaw zdjęć pt. "Rzemieślnicy z Chełma" pochodzi z najnowszego kalendarza Grzegorza Chwesiuka i prezentuje wyjątkowych ludzi, którzy pracują, w swoich rzadkich już zawodach, po kilkadziesiąt lat. Czarno-białe fotografie modystki, zegarmistrza, szewca i innych opatrzone są krótkimi historiami z życia  bohaterów zdjęć.

Zdjęcia w dużym formacie, pięknie oprawione prezentują się wyjątkowo w nowoczesnej Galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, która dostępna będzie dla zwiedzających do 31 marca br. 

Płyta Tygodnia Radia Express / Tydzień 8/2015 / Scorpions: Return To Forever / Sony Music

Mając na jednym krążku aż 12 świetnych jakościowo kompozycji wybór utworu, który ma promować płytę jest wyjątkowo trudny. Tak właśnie przestawia się sytuacja z nowym albumem studyjnym grupy Scorpions! Legenda rocka z okazji 50-lecia działalności powraca z krążkiem zatytułowanym „Return To Forever”, który w Polsce ukaże się 24 lutego. Płyta dostępna będzie na nośniku CD, winylu oraz w specjalnym box’ie kolekcjonerskim zawierającym CD w wersji deluxe (dodatkowe 4 utwory), audiobook z wywiadem, winyl, Tshirt, plakat oraz USB zawierający podstawową wersję płyty.

Krążek promuje utwór „We Built This House”, który odzwierciedla wszystkie najlepsze cechy charakteryzujące tę pochodzącą z Hanoweru grupę, tj.: czystą energię, nieomylne wyczucie melodii i harmonii, gitarowe brzmienie oraz rozpoznawalny na całym świecie, unikatowy wokal Klausa Meine. Pół wieku historii i filozofii reprezentowanej przez Scorpions zostało zawarte w tej jubileuszowej płycie.

Klaus Meine: „Ostatecznie, to właśnie ten utwór odzwierciedla naszą historię. Od pierwszych wspólnych dni w Hanowerze, pierwszych koncertów za granicą aż po dzień dzisiejszy - cegła po cegle, mozolnie i wytrwale budowaliśmy dom, który nazywa się Scorpions. Przetrwaliśmy gwałtowne burze, ale dom wszystko wytrzymał. Okazał się odporny i trwały. Wznoszenie go dało nam dużo radości - z muzyki, ze zdobywanych po dziś dzień doświadczeń, wdzięczność za wsparcie fanów. Ciężko pracowaliśmy, aby urzeczywistnić nasze marzenie. Jesteśmy zarazem wdzięczni, że nadal możemy je przeżywać.”

"Opole 80" rozbiło bank! "Opole 80" eksplodowało! "Opole 80" to prawdziwy hit! Chyba nikt, kto przeżył wczorajszą premierę drugiej części hitowego spektaklu Chełmskiego Domu Kultury, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Pomysł na widowisko, które przypomni największe opolskie hity, czyli całą paletę świetnych polskich piosenek, powstał rok temu. I okazało się, że reżyser spektaklu Barbara Szarwiło, dyrektor ChDK Małgaorzata Paździor Król, aranżer Bogdan Depta i cała ekipa muzyków, solistów i ludzi tworzących show, trafiła z pomysłem w dziesiątkę! Z szaf wyciągnięto ciuchy z epoki, chełmskie mistrzynie nożyczek wyfiokowały fryzury, a na scenie pozwolono eksplodować talentom wielu chełmskich Artystów. Do tej pory pomijanych, niezauważanych, a przecież niebotycznie zdolnych i utalentowanych. Mix rutyny i sprawdzonych nazwisk z tymi, którzy na dużej scenie znaleźli się po raz pierwszy dał piorunujący efekt, a sala widowiskowa ChDK kilkakrotnie odleciała w czasie i przestrzeni.
Ludzie z ChDK postanowili więc pójść za ciosem i zrobić część drugą spektaklu, który chełmska Publiczność pokochała bezwarunkowo. A "Opole 80, vol. 2" jest jak Ameryka. Wszystko jest tu większe, bardziej błyszczące i jeszcze bardziej profesjonalne. Choć pewnie trudno w to uwierzyć, jeszcze więcej tu hitów, gwiazd i prawdziwych emocji! Niemal każdy, kto współtworzy to widowisko jest niezbędnym trybikiem. Dając swój talent, zaangażowanie, a nawet tremę podnosi odpowiedzialność i wartość programu, który dosłownie niesie tych, którzy są jego uczestnikami.
Sobotnia premiera przyniosła żywiołowe reakcję, falującą i śpiewającą Publiczność i finał godny największych scen. Trudno zatem nie gratulować twórcom i animatorom "Opola 80", trudno nie być dumny, że lokalni Artyści mogą tworzyć sztukę przez duże "S". "Opole to wciąż rozrywka, ale dzięki tworzącym go ludziom, rozrywka na najwyższym poziomie. Kupcie bilety i bawcie się dobrze drodzy chełmianie!

Foto: Maciej Kołodziej

Tak bardzo oczekiwana przez Was mega-produkcja Chadeku zbliża się wielkimi krokami. OPOLE 80 vol. 2 w Chełmskim Domu Kultury już w najbliższy weekend!

Po raz drugi Chełmski Dom Kultury zaprasza na wielki muzyczny show. Największe hity opolskiego festiwalu, mnóstwo nowych wykonawców, niezwykła scenografia i dużo dobrej zabawy. Wokalistom będzie towarzyszyć festiwalowy Big Band złożony z chełmskich muzyków. Wokaliści, konferansjerzy i towarzysząca im orkiestra wystąpią w kostiumach i charakteryzacji zbliżonych do stylizacji artystów oryginalnie występujących na opolskim festiwalu. Również scenografia będzie ściśle nawiązywać do festiwalowych dekoracji. Na scenie zobaczymy m.in. Wały Jagielońskie, Dżem, Andrzeja Zauchę i wielu innych.

Rumer to jedna z najciekawszych wokalistek, jakie pojawiły się na scenie popowej w Wielkiej Brytanii w XXI wieku. „Into Colour” jest trzecim z kolei albumem w jej dyskografii.

Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że brytyjskie media oszalały na punkcie albumu Sarah Joyce, jak naprawdę nazywa się wokalistka, gitarzystka i kompozytorka. „Wszystko tu się zgadza” – krótko stwierdził recenzent „Mail On Sunday”. W podobnym tonie wypowiadał się dziennikarz z „Daily Telegraph”. „Na płycie jest dużo piosenek godnych zapamiętania, stworzonych z wielkim wyczuciem smaku” – napisano w „The Guardian”. „Wspaniała, wzruszająca, balladowa płyta” – czytamy w „The Sunday Times”. Recenzent z „Independent On Sunday” zachwycał się głosem Rumer, który podobno zawsze jest w stanie go poruszyć.

„Into Colour” wyprodukował Rob Shirakbari (z którym później Rumer się zaręczyła), mający na koncie współpracę z takimi legendami jak Burt Bacharach i Dionne Warwick. W tekstach Angielka dokonuje swego rodzaju podsumowania dotychczasowego życia. Życia, które najpierw było przede wszystkim związane z wykonywaniem mało płatnych i zajmujących prac, a potem zaprowadziło urodzoną w Pakistanie artystkę do show-biznesu.

Choć na „Into Colour” nie brakuje typowych dla Rumer ballad, są też na płycie nieco żywsze, bardziej zmysłowe piosenki, kojarzące się soulem, popem i disco z lat 70. Część utworów napisała w Anglii, część w Laurel Canyon, w Kalifornii, w wynajętej przyczepie. Nagrań dokonano w studiach w Arkansas (tutaj Rumer i Rob mieszkają), w New Jersey i w Londynie (RAK Studios). Sekcję rytmiczną Rumer „pożyczyła” od zespołu legendarnego Daryla Halla (duet Hall & Oates), którego miała okazję poznać osobiście. W pisaniu piosenek Angielkę wspomógł znany jej już wcześniej Stephen Bishop. Płytę promuje piosenka „Reach Out”.

Przypomnijmy, że dwa wcześniejsze albumy Rumer pokryły się na Wyspach złotem i platyną. Debiutancki „Seasons Of My Soul” sprzedał się w ponad milionie kopii i przyniósł artystce Mojo Award oraz nominacje do BRIT Awards. Pochwały pod jej adresem kierowali tak legendarni twórcy jak Burt Bacharach, Elton John i Richard Carpenter. Rumer wystąpiła też w Białym Domu dla prezydenta Baracka Obamy, z okazji przyznania Burtowi Bacharachowi nagrody imienia Gershwina.